Kategorie
biuro rachunkowe online

Jak sprawdzić swój NIP?

Numer NIP jest dla firmy w zasadzie tym samym, czym numer PESEL dla każdego obywatela. Numer Identyfikacji Podatkowej służy przede wszystkim urzędowi skarbowemu, a jego poprawność jest bardzo istotna dla każdego przedsiębiorcy. Czy wiesz, w jaki sposób sprawdzić swój numer NIP bez wychodzenia z domu?

Czym jest numer NIP?

NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej to numer składający się z dziesięciu cyfr, nadawany przede wszystkim osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Pierwsze trzy cyfry numeru NIP są oznaczeniem urzędu skarbowego odpowiedniego dla danej osoby fizycznej. Kolejne sześć cyfr nadawane jest losowo, przy czym każdy numer NIP jest niepowtarzalny i jedyny na cały okres prowadzenia działalności bądź na całe życie, jeśli mówimy o osobach fizycznych. Ostatnia cyfra numeru NIP jest tak zwaną cyfrą kontrolną, nadawaną na podstawie wyliczenia algorytmu.

Kto jest zobowiązany do posiadania numeru NIP?

Do 2011 roku numer NIP nadawany był każdemu podatnikowi. Obecnie osoby fizyczne, które nie są czynnymi podatnikami podatku VAT i nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, nie muszą posiadać numeru NIP. Kto zatem musi go mieć? Przede wszystkim, do posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej zobowiązane są osoby fizyczne, które prowadzą swoją działalność gospodarczą albo są czynnymi płatnikami podatku VAT. NIP muszą posiadać także płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej i które są podatnikami na podstawie innych ustaw.

Jak sprawdzić swój NIP?

Numer NIP można sprawdzić w urzędzie skarbowym, który go wydał. Aby możliwe było skontrolowanie poprawności numeru NIP, konieczne jest złożenie właściwego wniosku. O formie jego dostarczenia decyduje konkretny urząd, dlatego najlepiej jest skontaktować się z urzędem i dowiedzieć się, czy wniosek należy dostarczyć drogą pocztową czy może osobiście.

Od 2015 roku istnieje szybszy i prostszy sposób na sprawdzenie swojego numeru NIP. Można tego dokonać za pomocą usługi elektronicznej o nazwie Sprawdzanie statusu NIP. W ten sposób możliwe jest sprawdzenie numeru NIP zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizycznej. Skorzystanie z usługi pozwala na uzyskanie informacji, czy numer NIP jest poprawny czy niepoprawny, a także czy został unieważniony.

Numer NIP można sprawdzić także w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Nie jest konieczne zakładanie konta ani logowanie się do systemu, a cały proces przebiega szybko i sprawnie. Aby sprawdzenie numeru NIP było możliwe, konieczne jest podanie numeru KRS, REGON bądź nazwy firmy. Jeszcze szybszym sposobem na sprawdzenie swojego numeru NIP jest odczytanie go z dowolnej wystawionej przez siebie faktury. Zwykle znaleźć go można w górnym lewym rogu dokumentu.

Sprawdzenie numeru NIP jest proste 

Sprawdzenie numeru NIP jest proste i nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Warto więc skontrolować poprawność i status prawny tego numeru, by uniknąć nieporozumień z urzędem skarbowym.

Potrzebujesz wsparcia biura rachunkowego?

Napisz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *