Kategorie
biuro rachunkowe online

Jak wybrać biuro rachunkowe dla swojej firmy?

Sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe dla swojej firmy.

Zakładając swoją firmę warto pomyśleć o wyborze dobrego biura rachunkowego. Zwykle na samym początku działalności staramy się sami dopilnować wszystkich formalności i rozliczać się z Państwem, jednak może okazać się to trudne i kłopotliwe. Profesjonalne podejście i znajomość prawa to cechy, które skłaniają do współpracy z biurem rachunkowym.

Czym jest biuro rachunkowe i jak działa?

Osobom, które zakładają swoją firmę, przyda się kilka informacji, jak działa i czym zajmuje się biuro rachunkowe. Otóż, biuro rachunkowe zajmuje się dziedziną finansów. Jest to bardzo szerokie spektrum działania, a ogólnie mówiąc dotyczy księgowania różnych dokumentów i wszelkich przepływów środków finansowych.

Biura rachunkowe, na polecenie swojego klienta czyli zleceniodawcy, wypełnia jego obowiązki. Zgodnie z przepisami prawa i jego nowelizacjami, pracownicy biura rachunkowego wykonują zlecenia w dziedzinie prawa pracy, podatków, statystyk, rachunkowości oraz dokumentacji kadrowej. Praca na różnych płaszczyznach i wielozadaniowość to wyznacznik profesjonalnych usług godnych polecenia.

Obowiązki, jakich podejmuje się biuro rachunkowe to min.: prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz ksiąg przychodów i rozchodów, prowadzenie ewidencji przychodów, rozliczeniem podatków, konstruowaniem raportów i rozliczeń dla ZUS, analizowaniem finansów firmy i sporządzanie raportów, tworzenie wniosków kredytowych i wiele innych.

Rozwiązania dla firm

Przedsiębiorca zakładający swoją firmę powinien zastanowić się jak chce korzystać z usług biura rachunkowego. Istnieje kilka możliwości, jakie możemy rozważyć, aby nasz dział finansowy firmy funkcjonował sprawnie i zgodnie z prawem. Istnieją dwa równie często wybierane rozwiązania tej sytuacji. Przedsiębiorca może stworzyć we własnej firmie dział finansowy i zatrudniać pracowników, którzy zajmą się rozliczaniem i formalnościami. Może też podjąć współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym, które przyjmie zlecenia i będzie stałym partnerem w prowadzeniu firmy.

Te dwie opcje różnią się oczywiście pod względem kosztów. Warto rozważyć zatrudnienie pracownika bądź pracowników w swojej firmie, którzy rozliczali by za nas podatki i sporządzali raporty. Jednak takie rozwiązanie niesie za sobą kolejne koszty, gdyż za etat trzeba będzie także zapłacić. W przypadku mniejszej firmy i tylko jednym specjaliście, który pracuje dla nas, łatwo o zaburzenie stabilności. Księgowa może wybrać inne źródło dochodu i z wielu powodów zrezygnować z pracy. Plusem posiadania własnego biura rachunkowego w firmie jest łatwy dostęp do dokumentacji, kiedy wszystko jest na miejscu. Do tego poczucie prywatności i dyskrecja, aczkolwiek działając w zgodzie z prawem nie mamy czego się obawiać.

Współpraca z zewnętrznym biurem rachunkowym dużo bardziej się opłaca. Oprócz podstawowych obowiązków i usług, biuro rachunkowe oferuje doradztwo w kwestiach prawnych. Jest to dużym atutem, gdyż łatwo można rozstrzygnąć wiele spraw. Bieżące doradztwo to duża zaleta i z pewnością skłania do podjęcia współpracy z taką instytucją.

Biura rachunkowe posiadają szereg wyspecjalizowanych pracowników, którzy stanowią podstawę dobrze działającej firmy. Biuro rachunkowe zazwyczaj pilnuje kompetencji swoich pracowników i dba o ciągłą naukę w przypadku nowelizacji prawa. Nie ma tu mowy o pomyłce, ponieważ na biurze rachunkowym ciąży duża odpowiedzialność.

Dla kogo biuro rachunkowe?

Tak naprawdę biuro rachunkowe jest dla każdej firmy dobrym rozwiązaniem. Jest to idealna opcja dla małych oraz średnich przedsiębiorstw. Naprawdę duże koncerny podpisują umowy na stałe lub posiadają swój dział finansowy. Planując założenie firmy powinniśmy skłonić się ku skorzystania z zewnętrznego biura rachunkowego. Profesjonalne usługi to niezwykle ważna cecha, ponieważ może to przesadzić o powodzeniu firmy na rynku. Nie bierzmy pod uwagę ceny na pierwszym miejscu. Po pewnym czasie współpracy docenimy fachowość i kompetencje.

Można w łatwy sposób sprawdzić prawdziwość biura rachunkowego. Wystarczy zgłosić się do biura i poprosić o okazanie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Rzetelna firma z pewnością nie odmówi okazania takowych dokumentów.

Zakładając firmę musimy przyłożyć się do formalności. Systematyczne pilnowanie wszystkich opłat i rozliczeń oraz raportów i statystyk pozwoli na sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a żadna kontrola nie będzie nam straszna. Jakość usług biura rachunkowego jest bardzo ważna i leży w naszym interesie. Zastanówmy się jak wybrać biuro rachunkowe dla swojej firmy, aby mogą ona sprawnie funkcjonować.

Potrzebujesz wsparcia biura rachunkowego?

Napisz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *