Kategorie
biuro rachunkowe online

Jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana?

Przed rozpoczęciem współpracy biznesowej, większość przedsiębiorców chce sprawdzić, czy firma, z którą mają współpracować rzeczywiście istnieje. Ewidencja jest bardzo ważna dla zachowania pełnego bezpieczeństwa i uchronienie się przed oszustwami. Jak sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana? Na szczęście dzisiaj to bardzo proste zadanie. 

Po co sprawdzać kontrahenta?

Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, że nie każdemu można ufać. Nawet najbardziej obiecująca współpraca w skrajnych przypadkach może okazać się próbą oszustwa, co bardzo niekorzystnie odbije się na interesach Twojej firmy. To dlatego sprawdzenie wiarygodności kontrahenta jest takie ważne. Zawsze istnieje ryzyko, że kontrahent będzie niewypłacalny, będzie zalegać z płatności, albo co gorsza, jego firma okaże się firmą-widmo. Dzisiaj, przy powszechnej dostępności do narzędzi i baz firm, sprawdzenie kontrahenta powinno być pierwszym krokiem na drodze każdej nowej współpracy.

Skąd wiedzieć, że kontrahent może nie być wiarygodny?

Ogólnie, najbezpieczniej jest sprawdzać firmę za każdym razem, gdy pojawia się nowa współpraca. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy kontrahent nie podaje swoich pełnych danych na umowach czy fakturach. Powinny na nich znaleźć się dokładne informacje – nazwa firmy, jej adres, a przede wszystkim numer NIP i REGON, a w przypadku spółek także KRS. Brak tych danych może być sygnałem, że kontrahent nie gra uczciwie.

Jak sprawdzić wiarygodność firmy?

Podstawą będą trzy rejestry, które sprawdzisz za darmo, online. Pierwszym z nich jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, w skrócie CEiDG. W tym rejestrze znajdziesz informacje na temat kontrahenta, który prowadzi działalność jednoosobową lub jest wspólnikiem spółki cywilnej. Drugim rejestrem jest Krajowy rejestr Sądowy, w skrócie KRS. Tutaj znajdziesz informacje o kontrahencie prowadzącym firmę w formie spółki prawa handlowego. Trzecim rejestrem jest rejestr REGON, w którym zweryfikujesz spółkę cywilną.

Jak sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana?

Korzystanie z CEiDG jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, w której wpisuje się dane kontrahenta. Nie chodzi tu o żadne szczegółowe dane – wystarczy imię i nazwisko przedsiębiorcy czy jego adres bądź NIP. Z rejestru dowiesz się, kiedy przedsiębiorca zarejestrował swoją działalność, w jakiej lokalizacji znajduje się jego siedziba i jaki jest rodzaj prowadzonej przez niego działalności.

Czy warto sprawdzać wiarygodność kontrahentów?

Oczywiście, sprawdzanie wiarygodności kontrahentów powinno być stałym elementem nawiązywania współpracy biznesowej. To ważne dla zachowania płynności finansowej firmy. Niewypłacalny kontrahent zwiastuje kłopoty i być może w ogóle nie warto rozpoczynać z nim współpracy. Poza tym, warto wiedzieć, że dochodzenie należności od „firmy”, która w rzeczywistości nie jest zarejestrowana jest bardzo trudne. Rejestry dostępne są dla każdego za darmo, tłumaczenie się niewiedzą nie ma więc żadnego sensu. Podejmując każda współpracę biznesową, podejmujesz pewnego rodzaju ryzyko, jednak możesz je znacząco zminimalizować, sprawdzając wiarygodność firmy już na początku współpracy.

Potrzebujesz wsparcia biura rachunkowego?

Napisz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *