Kategorie
biuro rachunkowe online

Działalność nierejestrowana – czym jest i kiedy jest opłacalna?

Marzysz o założeniu własnej firmy, ale boisz się kosztów i tego, że Twój pomysł zupełnie nie odnajdzie się na wymagającym dzisiaj rynku? Na szczęście jest na to sposób! Działalność nierejestrowana jest szansą na sprawdzenie pomysłu na firmę, a przy tym na dorobienie sobie do wypłaty w sposób w pełni legalny i pozbawiony kosztów. Czym jest działalność nierejestrowana, czym różni się od firmy i kto może ją prowadzić? Jakie są warunki i ograniczenia i czy w ogóle warto prowadzić działalność w takiej formie?

Czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana zwana jest także „firmą na próbę”. W istocie tak właśnie można ją określić. Działalność nierejestrowana to działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Jest to rozwiązanie bardzo często wybierane, gdy chcemy upewnić się, czy nasz pomysł na biznes ma realną szansę na zaistnienie i na odniesienie sukcesu.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej oznacza, że nie istnieje obowiązek odprowadzania składek ZUS, które są najczęstszym powodem rezygnacji z prowadzenia firmy. Działalność nierejestrowana została wprowadzona 30 kwietnia 2018 roku na mocy ustawy Prawa Przedsiębiorców. Ma na celu ułatwienie nowym przedsiębiorcom stawianie pierwszych kroków w biznesie bez ryzyka dużych strat finansowych.

Działalność nierejestrowana – warunki

Prowadzenie działalności nierejestrowanej jest bardzo opłacalne, ale wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Działalność taką mogą prowadzić osoby fizyczne, których przychody z tej działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Na rok 2021 minimalne wynagrodzenie wyniosło 2800 zł, co oznacza, że z tytułu działalności gospodarczej można zarobić nie więcej niż 1400 zł. W 2022 roku minimalne wynagrodzenie wzrasta do kwoty 3010 zł, wzrasta więc także kwota możliwa do zarobienia na podstawie działalności nierejestrowanej, a wyniesie ona 1505 zł.

Kolejnym warunkiem prowadzenia działalności nierejestrowanej jest brak prowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy, czyli 5 lat. Niemożliwe jest również jednoczesne prowadzenie działalności regulowanej czy spółki cywilnej.

Prowadząc działalność nierejestrowaną, przyszły przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży. Oznacza to, że konieczne stanie się spisywanie kwot przychodu uzyskanego w danym dniu w celu kontroli limitu ustawowego. Konieczne jest także rozliczanie przychodów w zeznaniu PIT-36. Prowadząc działalność nierejestrowaną, w sytuacji, gdy klient poprosi o rachunek, musisz go wystawić np. za pośrednictwem darmowych programów dostępnych w sieci.

Firma czy działalność nierejestrowana – co opłaca się bardziej?

Trudno o jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, gdyż jest ona zależna od zarobków, jakie jesteśmy w stanie osiągnąć. Jeśli rzeczywiście nie są to duże pieniądze, nie ma opcji przekroczenia limitu, a my chcemy przetestować nasz pomysł na biznes, działalność nierejestrowana będzie doskonałym pomysłem. Nie będzie konieczne zgłoszenie się do ewidencji przedsiębiorców, nie trzeba zgłaszać firmy do Urzędu Skarbowego ani ZUS i GUS, a przede wszystkim, nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, płacenie podatku VAT ani prowadzenie księgowości.

Jeśli jednak w jakimś miesiącu przekroczysz limit 50% minimalnego wynagrodzenia, Twoja działalność nierejestrowana stanie się automatycznie działalnością gospodarczą. Wtedy w ciągu 7 dni jesteś zobowiązany do zarejestrowania firmy w CEIDG, a wówczas działalność nierejestrowana staje się po prostu działalnością gospodarczą.

Koszty prowadzenia działalności nierejestrowanej 

Wiele osób zastanawia się, jakie koszty trzeba ponieść, by móc prowadzić działalność nierejestrowaną. Okazuje się, że prowadzenie takiej działalności nie wiąże się z żadnymi kosztami, dlatego jest tak opłacalne. W ten sposób można przetestować swój pomysł na biznes, ale także sprawdzić siebie w roli przedsiębiorcy. Założenie prawdziwej firmy wiąże się z wieloma kosztami, które w pierwszym roku prowadzenia działalności są niskie, jednak wzrastają z każdym rokiem.

Działalność nierejestrowana jest więc pewnym buforem bezpieczeństwa, bo nawet, jeśli biznes zupełnie nie wypali, nie będzie się to wiązało z żadnymi stratami. Jedynym kosztem, który ponosi każdy, kto ma jakiekolwiek dochody z dowolnego źródła jest koszt podatku dochodowego z tytułu osiąganych dochodów.

Działalność nierejestrowana – czy warto?

Niewątpliwie, działalność nierejestrowana jest dobrym pomysłem dla każdego, kto w prowadzeniu biznesu stawia swoje pierwsze kroki i chce sprawdzić swój pomysł w praktyce. Taka forma działalności z pewnością sprawdzi się także wśród osób, które jedynie dorabiają sobie po pracy na etacie, np. sprzedając drobne rękodzieło. Dochód z takiej działalności nie przekracza raczej polowy minimalnego wynagrodzenia, więc zakładanie firmy w tym wypadku byłoby zupełnie nieopłacalne.

Potrzebujesz wsparcia biura rachunkowego?

Napisz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *