Kategorie
biuro rachunkowe online

Księgowość online – czym jest, dla kogo i jak działa?

Każdy przedsiębiorca opiera swoje cele głównie na zysku. Nie można się temu dziwić, w końcu czas to pieniądz. Ważna jest także dobra organizacja Twojej firmy pozwalająca na sporą oszczędność czasu. Pomoże Ci w tym właśnie księgowość internetowa!

Księgowość internetowa w porównaniu ze standardowym biurem rachunkowym to przede wszystkim wygoda, ale i znaczne obniżenie kosztów.
Jak zatem działa księgowość internetowa, a jak tradycyjna? Z której i dlaczego warto korzystać?

Czy księgowość tradycyjna jest przereklamowana?

Internet rośnie w siłę, a wraz z nim wszelkiego rodzaju narzędzia online oraz formy kontaktu zdalnego. Dlaczego więc księgowość tradycyjna wciąż jest tak popularna?

Polega ona głównie na księgowaniu kosztów i przychodów, wypełnianiu KPiR, a także na sporządzaniu deklaracji podatkowych i przekazywaniu ich do odpowiednich urzędów. W modelu tradycyjnym przedsiębiorca musi dostarczyć do swojego biura rachunkowego dokumenty z danego okresu. W dalszej kolejności są one księgowane przez księgowych oraz umieszczane w dokumentacji firmowej.

Gdy wszystkie te czynności zostaną wykonane, przedsiębiorca otrzymuje informacje o wysokości podatków i składek ZUS do zapłacenia w określonym terminie. Tak w całości prezentuje się proces księgowania tradycyjnego. Warto jednak pamiętać, że proces ten można usprawnić właśnie dzięki księgowaniu online.

Na czym polega księgowość internetowa?

W przypadku obsługi księgowej przez Internet proces księgowania jest zdecydowanie szybszy i sprawniejszy niż w opisanej wyżej księgowości tradycyjnej.
Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje księgowości internetowej:
1. Samodzielne prowadzenie w aplikacji online
2. Prowadzenie przez ogólnopolskie biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji online
Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć pełną wiedzę o szczegółach rozliczeń, mogą pokusić się o prowadzenie księgowości samodzielnie w aplikacji online. W tym wariancie to przedsiębiorca sam dodaje koszty, wystawia faktury w aplikacji, generuje KPiR oraz deklaracje podatkowe, które później składa w urzędach.
Aplikacja online na bieżąco śledzi zmiany w przepisach i automatyzuje szereg działań dla przedsiębiorcy.

Samodzielna księgowość online

Na początku przedsiębiorca musi wystawić faktury przychodowe w aplikacji. Każdy zapisany przez niego przychód automatycznie zapisywany jest przez aplikację
w systemie KPiR. Na tej podstawie aplikacja automatycznie podaje kwoty składek ZUS do opłacenia przez przedsiębiorcę. Na koniec każdego miesiąca lub kwartału, przedsiębiorca powinien dodać wszystkie swoje koszty.

Plusem księgowości internetowej jest również automatyczne generowanie rejestrów VAT czy innych ewidencji bezpośrednio z aplikacji. Następnie należy złożyć deklarację podatkową, opłacić podatki, których kwoty aplikacja samodzielnie wylicza i podaje wraz z numerami kont bankowych urzędów do przelewów. Ponadto warto też zaznaczyć, że najlepsze aplikacje do księgowości online pozwalają na bezpośredni kontakt z księgowymi.

Wykwalifikowany księgowy online

Zdecydowanie wygodniejszą formą prowadzenia księgowości jest biuro rachunkowe online obsługiwana przez profesjonalnych księgowych. Przedsiębiorca w dalszym ciągu ma dostęp do aplikacji, jednak nie obsługuje jej samodzielnie. Wszystkie powyżej opisane czynności robią za niego wykwalifikowani księgowi. Obecnie jest to najlepsza forma księgowość na rynku.

Przedsiębiorca nie musi martwić się comiesięcznym uzupełnieniem danych w aplikacji, a jednocześnie wciąż ma dostęp do swoich finansów i w dowolnym momencie może je analizować. Co ważne, odciąża go to również w śledzeniu przepisów i dbaniu o poprawność sporządzonej dokumentacji. Dzięki tej formie zyskuje on również reprezentantów przed urzędami i ZUS-em, którzy dodatkowo składają za niego deklaracje podatkowe.

Księgowy online – znaczy wygoda, spokój i bezpieczeństwo!

W przypadku omówionej wyżej formy księgowości internetowej typowy miesiąc przedsiębiorcy ogranicza się do kilku czynności. Przedsiębiorca musi jedynie przekazać koszty swojej firmy do księgowych, np. w postaci skanów dokumentów. Oczywiście ma on wgląd w działania księgowych w aplikacji online. W dalszej kolejności księgowi przekazują przedsiębiorcy mailowo informacje o kwotach podatków i składek ZUS do zapłaty. Owe kwoty wraz z numerami kont urzędów dostępne są również w aplikacji. Cały proces jest niezwykle prosty i mocno odciąża przedsiębiorcę. Ponadto księgowi są stale do jego dyspozycji. Może on do nich zadzwonić, skontaktować się mailowo lub poprzez aplikację.

Jak widać, jest to zdecydowanie najwygodniejsze i najszybsze rozwiązanie w przypadku księgowania. Fachowcy zapewniają odpowiednią jakość usług księgowych, przy czym jednocześnie przedsiębiorca może mieć stały wygląd w ich działania. Dostarczanie dokumentów również jest rozwiązane w możliwie najszybszy, najwygodniejszy i najprostszy sposób, czyli drogą elektroniczną.

Potrzebujesz wsparcia biura rachunkowego?

Napisz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *