Kategorie
biuro rachunkowe online

Jak założyć działalność gospodarczą?

Wiele osób marzy o założeniu własnej działalności, jednak nie wie, jak się do tego zabrać. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak założyć swoją firmę krok po kroku i o czym należy pamiętać przed podjęciem decyzji o jej założeniu.

Formy prawne prowadzenia działalności

Zgodnie z polskim prawem, działalność gospodarczą można prowadzić w jednej z kilku form, różniących się od siebie formalności i kwestiami finansowymi. Najprostszą formą działalności gospodarczej jest jednoosobowa działalność. Jest ona zakładana przez jedną osobę, która w całości nią zarządza i bierze na siebie 100% odpowiedzialności za jej prowadzenie. Oprócz jednoosobowej działalności, możesz założyć spółkę cywilną, spółki kapitałowe, w skład których wchodzą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne, a także spółki osobowe, a więc spółki jawne, komandytowe, partnerskie i komandytowo-akcyjne. Każda z tych form prowadzenia działalności wymaga innych kroków formalnych.

To, jaką formę działalności wybierzesz, powinno zależeć od co najmniej kilku czynników. Przeanalizuj przede wszystkim to, czy działalność będziesz prowadzić samodzielnie czy może razem ze wspólnikami. Istotne jest także, kto weźmie na siebie odpowiedzialność za zobowiązania, jakie będą formy opodatkowania firmy, a także jaki kapitał początkowy będzie wniesiony. Od wybranej formy działalności zależy miejsce, w której będzie ona zarejestrowana, a także forma jej reprezentacji w sprawach urzędowych.

Działalność gospodarcza wyłączona z obowiązku rejestracji w CEIDG

Jak zapewne wiesz, nie każda działalność musi zostać zarejestrowana jako działalność gospodarcza. Istnieje coś takiego, jak działalność nierejestrowa, a zalicza się do niej taką działalność, w wyniku której w żadnym miesiącu przychody z niej nie przekroczą kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia, a więc w roku 2021 jest to kwota 1400 zł. Dodatkowym warunkiem możliwości prowadzenia działalności nierejestrowej jest brak zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Jeżeli spełniasz te warunki, to nawet, jeśli Twoja działalność ma charakter stały, przemyślany i celowy, a więc spełnia wymogi działalności gospodarczej, nie musi być rejestrowana.

Co musisz wiedzieć przed założeniem firmy?

Samo założenie firmy nie jest zbyt skomplikowane, a obecnie jest możliwe nawet bez wychodzenia z domu. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zarejestrowaniu własnej działalności gospodarczej, weź pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Najważniejsze wydają się oczywiście formalności. Warto już na starcie zorientować się co do wysokości składek ZUS. To bardzo ważne, bo koszty prowadzenia działalności nie zawsze są niskie. Poza tym, zastanów się, jaką formę działalności chcesz prowadzić, jakie formy opodatkowania będą dla Ciebie najkorzystniejsze. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń, koncesji, a także sprawdzenie ewentualnej możliwości dofinansowania firmy.

Obok formalności, równie istotne są kwestie organizacyjne. Jeżeli Twoja działalność zakłada zatrudnienie pracowników, warto zająć się tym jak najszybciej. Poza tym, należy zaplanować kwestię prowadzenia księgowości i podsumowanie przewidywanych kosztów całej działalności. Pamiętaj, że początkowo czyste zyski będą bardzo niskie, a być może nie będzie ich wcale. Czas na rozkręcenie firmy to czas na pozyskiwanie klientów, budowanie świadomości Twojej marki i jej rozpoznawalności.

Pamiętaj, że na rynku nie jesteś sam. Istnieje bardzo szeroka konkurencja, która zrobi wszystko, by przebić Twoją ofertę. Kluczowe jest więc sprawdzenie konkurencji w swojej niszy, identyfikacja własnej grupy docelowej i dostosowanie swojej oferty do jej potrzeb. Warto rozważyć możliwość reklamy i jej środków, które pozwolą na wzrost popularności firmy wśród potencjalnych klientów.

Zakładanie firmy- jak założyć firmę „krok po kroku”

Zakładanie własnej działalności jest proste. Wystarczy zastosować się do kilku kroków, by stać się pełnoprawnym przedsiębiorcą.

Po pierwsze, należy zdecydować się na konkretną formę prawną działalności gospodarczej i formę jej opodatkowania. Możesz zdecydować się na PIT, CIT, RPE lub kartę podatkową.

Kiedy określisz rodzaj działalności, kolejnym krokiem będzie jej sklasyfikowanie i nadanie kodów PKD. Pełną klasyfikację kodów PKD znajdziesz na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Jest ich wszystkich około 400.

Następnym nieodzownym krokiem jest wybór dobrego biura rachunkowego, który zajmie się księgowością Twojej firmy. Możesz co prawda prowadzić księgowość samodzielnie, jednak to rozwiązanie jest odpowiednie tylko dla osób, które posiadają odpowiednie doświadczenie. Jeżeli go nie masz, zdecydowanie bezpieczniej będzie powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Kolejnym krokiem jest już właściwa rejestracja działalności w CEIDG. W tym celu należy złożyć wniosek i uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek składa się w urzędzie gminy bądź drogą elektroniczną. Samo założenie działalności gospodarczej jest bezpłatne.

Ostatnim krokiem w pozostaniu pełnoprawnym przedsiębiorcą jest założenie konta firmowego oraz wyrobienie firmowej pieczątki z numerem NIP i REGON.

Jeżeli przebrnąłeś przez wszystkie powyższe kroki – gratulacje! Założyłeś własną działalność gospodarczą i jesteś przedsiębiorcą!

Potrzebujesz wsparcia biura rachunkowego?

Napisz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *